Dikey ve Yatay Paslanmaz Depolar Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Günümüzde çeşitli sıvıların depolanma ihtiyacı, farklı türde sıvı depolama çözümlerinin oluşmasını sağlamıştır. Paslanmaz çelik depolar, bu ihtiyaçları karşılayan sağlam ve hijyenik bir seçenek sunmaktadır. Bu depolar kendi içerisinde kapasite, ebat ve şekil olarak çeşitli modellere sahiptir. Depolama ürünleri seçerken modeller arasındaki farklılıkları iyi anlamak gerekmektedir.

Dikey paslanmaz depo ile yatay paslanmaz depo arasındaki farklılıkları anlamak, hangi tipte deponun sizin için daha uygun olduğunu belirlemek için önemlidir. Bu blog yazımızda, dikey ve yatay paslanmaz depolar arasındaki farklılıkları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hangi model paslanmaz depo sizin için daha uygundur?

Hangi tipte, modelde ve kapasitede paslanmaz depo seçeneğinin tercih edilmesini belirlemek için ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Depo seçimlerinde kullanım koşullarını iyi belirlemeli, içerisindeki barındırılacak sıvı türüne en uygun olan modeli seçmeli ve deponun yerleştirilecek alanını belirlemeniz öncelikli hedefleriniz olmalıdır.

Paslanmaz su deposu, 304 ve 316 paslanmaz çelik saç kullanılarak üretilmektedir. Üretimlerinde tamamen el işçiliği kullanılmaktadır. Bu sayede istediğiniz standart ölçülerde ya da özel ölçülerde üretim yapılabilmektedir. Deponuzu seçerken ne kadar sıvı depolamanız gerektiğini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Büyük miktarlarda ve sık bir şekilde kullandığınız sıvılar depolanacaksa dikey depolar sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Deponun yerleştirileceği kullanılabilir alanınızı iyi değerlendirmelisiniz. Dar veya yüksek alanlara sahipseniz dikey modeller, yükseklik bakımından daha basık fakat geniş bir alana sahipseniz yatay modeller depolama ihtiyacınıza çözüm sunacaktır. Ayrıca depolarınızı paralel bağlantı yöntemiyle birbirine bağlayarak daha yüksek tonajlarda depolama çözümüne sahip olabilirsiniz. Örneğin; 20 ton kapasitede 5 adet yatay paslanmaz depo satın alarak birbirine paralel bağlayabilir ve aynı sıvı türünü bu sayede 100 tonluk bir depo içerisinde barındırabilirsiniz.

Paslanmaz çelik kullanarak üretilen depolar, polietilen ve polyester depolara göre daha maliyetlidir. Bu nedenle uzun ömürlü kullanım sağlayabilmek için düzenli bir şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu nedenle depoların konulacağı alanda depoların kolay bir şekilde bakımlarının yapılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Depo tercihlerinizde bakım kolaylığını iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir.

Dikey ve yatay paslanmaz depolar arasında seçim yaparken ihtiyaçlarınızı belirlemeli, kullanım koşullarınızı dikkate almalısınız. Her iki seçenekte dayanıklı ve hijyenik sıvı depolama çözümü sunar. Bu depolar aynı malzemeden yapılmaktadır. Tek farkları model olarak dikey ve yatay olarak ayrılmış olmalarıdır.

Dikey paslanmaz depo avantajları nelerdir?

Dikey paslanmaz depo, adından da anlaşılacağı gibi dikey bir konumda duran, yüksekliğine göre üzerinde merdiveni olan ve doğal su basıncı isteyen kullanıcıların tercih ettiği sıvı depolama ürünleridir. Bu tür depolar, çoğu zaman yüksek tavanlı alanlarda kullanılır ve yapı itibariyle yüksekliği genişliğinden daha fazladır. İşte dikey paslanmaz su deposu avantajları ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

Yüksek kapasite: Bu depolar, genellikle büyük miktarlarda sıvı depolama kapasitesine sahiptir. Bu, özellikle endüstriyel ve ticari kullanımlarda büyük avantaj sağlar.

Alan tasarrufu: Dikey depolar, daha az yatay alan kapladığından genişliği sınırlı yerleşim alanları için uygundur. Bu nedenle, dar mekanlarda sıvı depolama ihtiyacını karşılamak için idealdir.

Sıvı basıncı: Dikey formda olan tüm depolar doğal olarak içerisindeki sıvının basınçlı bir şekilde tahliye yuvalarından dışarı atılmasını sağlar. Böylece sıvının basıncını kullanarak depo içerisindeki sıvıyı kolay bir şekilde tahliye edebilirsiniz.

Çeşitli avantajlara sahip olan bu ürünler genellikle iş merkezleri, endüstriyel tesisler, kimyevi üretim alanları veya gıda sıvılarının depolandığı tesislerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Yatay paslanmaz depo avantajları nelerdir?

Yatay paslanmaz depo, daha yatay bir konumda duran ve genellikle daha geniş bir tabana sahip olan bir sıvı depolama çözümüdür. Bu tür depolar, genellikle yerleşim alanlarındaki sınırlı yüksekliğe sahip alanlarda kullanılır. İşte yatay paslanmaz depoların avantajları ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

Kolay bakım: Bu depolama, dikey modellere göre daha kolay bir şekilde bakım yapılmasını olanak sunar. Deponun her noktasına erişim ve iç kısmına girişleri dikey modellere göre daha kolaydır.

Yatay alan kullanımı: Geniş tabana sahip oldukları için yatay depolar, daha fazla yatay alanı kaplayabilir. Bu, açık arazilerde veya büyük binalarda tercih edilen bir özelliktir.

Görünüm: Yatay depolar, genellikle daha düşük bir profilde olduğu için daha az göze çarpar. Bu, estetik açıdan daha hoş bir seçenek olabilir.

Yatay modellere sahip olan depolama ürünleri genellikle apartman, site, villa, tarla, oto yıkama gibi küçük işletmelerde veya gıda sıvılarının depolandığı endüstriyel tesislerde sıklıkla tercih edilmektedir.

İletişim Formu
Sepetinizde şuan ürün var